10 اصل دکوراسیون در چیدمان مبلمان

10 اصل دکوراسیون در چیدمان مبلمان
تاریخ:
۲۸ شهریور ۱۳۹۵
مبلمان تاثیر زیادی بر زیبایی خانه دارد. اما در این راه چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟ هنگامی که با اتاقی خالی مواجه می شویم، به درستی نمی توانیم برای چیدمان آن تصمیم بگیریم.
 

ما در اینجا قوانینی را برایتان آورده ایم تا با کمک آنها به خوبی از پس این کار بر آیید.

نقطه کانونی را مشخص کنید

هیچ گاه اهمیت نقطه کانونی را از یاد نبرید. نقطه کانونی شما می تواند پنجره، شومینه، طاقچه یا حتی تلویزیون باشد. پس از مشخص کردن نقطه کانونی اتاق، مبل ها را با سلیقه خود اطراف آن بچینید.

مبل ها را به دیوار نچسبانید

فاصله مبل ها تا دیوار بستگی به اندازه اتاق تان دارد. اما حتی در اتاق های کوچک هم، میان دیوار و مبل ها باید فاصله ای باشد. این روش اتاق را از حالت خفگی در می آورد و آن را بزرگ تر نشان می دهد. اگر اتاق تان به اندازه کافی بزرگ است، فاصله مبل تا دیوار را بیشتر کنید.

فضا را برای گفتگو آماده کنید

 

چیدمان مبل ها باید به گونه ای باشد که افراد بتوانند به راحتی با هم گفتگو کنند و هنگام صحبت مجبور به فریاد زدن یا چرخاندن گردن خود نباشند. بنابراین مبل ها را با فاصله ای مناسب مقابل هم قرار دهید و اگر اتاق پذیرایی تان بزرگ است، چندین فضا برای گفتگو ایجاد کنید.

تعادل را رعایت کنید

تعادل نقش مهمی در دکوراسیون خانه دارد. زمانی که می خواهید مبل های خانه خود را بچینید، به اندازه و محل قرارگیری مبل ها توجه کنید. به عنوان مثال مبل های بزرگ و کوچک را در کنار هم قرار ندهید.

محل عبور و مرور را مسدود نکنید

چیدمان مبل ها باید به گونه ای باشد که افراد به راحتی بتوانند از کنار آن ها عبور کنند. بین مبل و میزهای اطراف مقداری فاصله ایجاد کنید. به جریان عبور و مرور در اتاق نیز توجه کنید که معمولا مسیر بین درها است. در صورت امکان این مسیر را با مبل های بزرگ مسدود نکنید.

فرش را متناسب با مبلمان انتخاب کنید

اندازه فرش باید به گونه ای باشد که حداقل پایه های جلوی مبل را بپوشاند. اگر چه باید فضایی خالی میان دیوارها و فرش باقی بماند.

میز را بزرگ انتخاب کنید

میزی که در مقابل مبل ها قرار می دهید، هر چه بزرگ تر باشد بهتر است. این کار هم زیبایی و هم کاربرد آن را افزایش می دهد. در این صورت افراد از هر طرف به آن دسترسی دارند و می توانند به راحتی بشقاب و لیوان و لوازم دیگر خود را روی آن قرار دهند. فقط یادتان باشد فاصله ای میان آن و مبل ها قرار دهید تا رفت و آمد آسان باشد. اگر پیدا کردن یک میز بزرگ و زیبا برای تان سخت است، دو میز کوچک انتخاب کنید.

به ارتفاع میزها دقت کنید

افرادی که روی مبل نشسته اند باید به راحتی به میزها دسترسی داشته باشند و مجبور نباشند برای گذاشتن لیوان هایشان روی میز، از جای خود بلند شوند. میزهای عسلی هم باید ارتفاعی همانند میز وسط داشته باشند. (اگر این کار برایتان میسر نیست، میزهای کوتاه تر گزینه بهتری هستند)

نور را در سطوح مختلف به کار گیرید

نور یکی از مهمترین عناصر موجود در هر اتاقی است. برای روشنایی همیشه ترکیبی از چراغ های سقفی و رو میزی یا آباژور را به کار گیرید. بهتر است آباژور را در انتهای مبل چند نفره یا کنار مبل تک نفره قرار دهید. چراغ های رو میزی بالای میزهای عسلی یا طاقچه جلوه خاصی به فضا می بخشند. یادتان باشد که چراغ ها باید در سطوح مختلف قرار گیرند تا تعادلی متناسب با فضا ایجاد کنند.

به اندازه تابلوها توجه کنید

هر چیزی که از دیوار آویزان می کنید، از آینه گرفته تا مجسمه و تابلو نقاشی باید متناسب با مبلمان خانه باشد. یک تابلو کوچک را بالای مبل چند نفره قرار ندهید. به جای آن تابلویی انتخاب کنید که اندازه اش تقریبا دو سوم مبل باشد یا چندین تابلو را کنار هم بچینید. اگر دوست دارید یک تابلو خاص کوچک را در بالای مبل چند نفره قرار دهید، حداقل قاب آن را بزرگ انتخاب کنید.

دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
           ______
           |___ /
 ___  ___  _ __   / / 
 / _ \ / _ \ | '_ \  / / 
| (_) || (_) || |_) |./ /  
 \___/ \___/ | .__/ \_/  
       | |      
       |_|      
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
شیشه سکوریت چیست؟
 ۲۰ آذر ۱۳۹۸

شیشه سکوریت چیست؟

سکوریت کردن یک فرایند عملیات حرارتی است که بر روی شیشه‌ها انجام می‌شود. این فرایند را می‌توان بر روی شیشه‌های رنگی، رفلکتیو، چاپ شده و یا لعاب خورده نیز انجام داد. فرایند سکوریت کردن شیشه عملیات حرارتی: عملیات حرارتی از گرم کردن یکنواخت جام شیشه تا دمای نرمی شیشه (در حدود 650 تا 700 درجه سانتی ...  ادامه مطلب 
چگونه برنامه ریزی کنیم که آنرا دوست داشته باشیم؟
 ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

چگونه برنامه ریزی کنیم که آنرا دوست داشته باشیم؟

برخلاف بسیاری از تبلیغات شعارگونه‌ی معلمان موفقیت، برنامه ریزی به خودی خود نمی‌تواند برای ما موفقیت و نتایج مثبت به همراه داشته باشد. همچنانکه کتاب خواندن، به خودی خود، نمی‌تواند از ما دانشمند بسازد و مسافرت‌های متعدد، نمی‌تواند از ما یک فرد جهاندیده بسازد و سالها ...  ادامه مطلب 
تاثیر رنگ ها بر یادگیری
 ۲۳ اسفند ۱۳۹۶

تاثیر رنگ ها بر یادگیری

پیرامون ما پر است از رنگ های مختلفی که هر یک تاثیرات متفاوتی بر ذهن و روان ما دارند. هررنگ بیانگر فرهنگ و حس خاصی است که با شناخت آن و ارتباط برقرار کردن با آن، این حس به ما نیز القا می شود. روانشناسی رنگ ها فرد را قادر خواهد ساخت تا به شناخت بهتری از وضعیت روحی وضمیر ناخودآگاه خود دست پیدا کند.رنگ ها ...  ادامه مطلب 
تاثیر برنامه ریزی بر روی زندگی روزمره
 ۰۹ اسفند ۱۳۹۶

تاثیر برنامه ریزی بر روی زندگی روزمره

اگر تابه حال برای مسافرت، مراسم عروسی، میهمانی یا یک مراسم خاص برنامه ریزی کرده باشید، می دانید که چه کارهای زیادی باید انجام دهید. برنامه ریختن، چک کردن، تنظیم کردن، و دوباره برنامه ریختن، همه و همه را باید برای رسیدن به نتیجه ی دلخواه انجام دهید. افراد زیادی از اهمیت برنامه ریزی برای ...  ادامه مطلب 
تخته سیاه یا تخته سفید؟
 ۲۳ آذر ۱۳۹۵

تخته سیاه یا تخته سفید؟

از آنجاییکه والدین همواره سعی می کنند فرزندانشان را در مفیدترین کلاس ها ثبت نام کنند.گاهی این کلاس هادر ساختمان ها و اتاق های غیراستانداردی تشکیل می شودکه چه به لحاظ فضا و کیفیت نور و چه امکانات سمعی و بصری،در وضعیت مناسبی قرار ندارد.به همین دلیل و برای اطلاع بیشترخوانندگان صفحه سلامت،با یکی از چشم پزشکان ...  ادامه مطلب