مراحل ساخت شیشه سکوریت

مراحل ساخت شیشه سکوریت
تاریخ:
۲۷ آذر ۱۳۹۵
شیشه سکوریت با اعمال فرآیند حرارتی بر شیشه معمولی تولید می‌گردد.
ابتدا باید شیشه به ابعاد وفرم دلخواه آماده وبریده شود. زیرا استرس هایی که در طی فرآیند سکوریت بر شیشه وارد می‌شود انجام هرگونه کاری از قبیل برش دادن، سوراخ کردن و سند بلاست کردن را غیر ممکن ساخته و موجب شکست شیشه می‌گردد.
بعد ازبرش شیشه در اشکال واندازه‌های مورد نیاز به ۴لبه شیشه سنگ دیاموند زده می‌شود. سپس شیشه را در کوره مخصوص تا دمای ۶٢۵گرم می‌کنند. بعد شیشه از قسمت کوره دستگاه خارج شده و وارد قسمت خنک کننده می‌گردد. در این قسمت شیشه تحت فرآیند کنترل شده‌ای به سرعت سرد می‌گردد. [برای تولید شیشه‌های نیمه سکوریت فرآیند سرد کردن به کندی صورت می‌پذیرد.] سرد کردن سریع شیشه باعث می‌شود که در سطح شیشه تنش فشاری و در قسمت مرکزی و وسط آن تنش کششی ایجاد شود.
اساس کار به این ترتیب است که بخش‌های خارجی شیشه که سریعتراز بخش‌های داخلی سرد می‌گردند میل به انقباض پیدا می‌کنند اما بخش‌های درونی که هنوز گرم و نسبتا سیال هستند از انقباض آنه جلوگیری نمی‌کنند. در نتیجه تنشی در شیشه به وجود نمی‌آید. اما در دماهای پائین‌تر که بخش‌های مرکزی آغاز به سرد شدن می‌کنند، بخش‌های سطحی که دیگرصلب شده‌اند از انقباض لایه‌های مرکزی جلوگیری می‌کنند. در نتیجه در بخش‌های مرکزی تنش کششی و در سطح تنش فشاری ایجاد می‌شود.
معمولاً شیشه‌های سکوریت شده در این روش، دارای تنش فشاری سطحیMpa ١٠٠وتنش کششی داخلی حدود ۵٠Mpaدارند. ایجاد تنش‌های فشاری بیشتر در سطح، به علت اینکه تنشهای کششی داخلی را نیز افزایش می دهد خطر شکست شیشه را (از طریق رشد‌ ترکهای درونی یا لبه‌ای) به دنبال خواهد داشت.
به علت بالا بودن میزان انرژی الاستیک ذخیره شده، شیشه‌هایی که از این طریق سکوریت شده‌اند، در صورت بروز شکست به تعداد زیادی ذرات ریز که فاقد لبه‌های برنده می‌باشند تبدیل خواهند شد که برای مصرف کننده خطرات کمتری دربردارد.
زیاد‌تر بودن تعداد ذرات حاصل از شکست و کوچک‌تر بودن ابعاد آن حاکی از درجه سکوریت بالا‌تر می‌باشد. در نتیجه تعداد و ابعاد ذرات حاصله از شکست معیار ارزیابی کیفیت این شیشه‌ها در استانداردهای مربوطه قرار می‌گیرد.
مطابق با این استاندارد‌ها، وزن ١٠ قطعه از بزرگ‌ترین قطعات شکسته شده یک شیشه سکوریت باید کمتر از وزن ۶۴سانتی متر مربع از‌‌ همان شیشه باشد.
شیشه سکوریت در برابر بارهای مکانیکی، تنش‌های حرارتی، باد، وزن برف وضربه ۴تا ۵برابر نسبت به شیشه معمولی با‌‌ همان ابعاد و ضخامت مقاومتراست. در فرآیند سکوریت کردن شیشه‌ها رنگ، ترکیب شیمیائی، درصدعبورنور، خصوصیات فیزیکی مربوط به انرژی وصدا، وزن مخصوص، نقطه ذوب، هدایت حرارتی و ضریب انبساط بدون تغییر باقی می‌مانند.
تنها ویژگی که تغییر می‌کند مقاومت مکانیکی است، که بیشتر می‌شود.
هرگونه ایرادی در فرآیند سکوریت کردن شیشه‌ها، بعد از نصب پنجره‌ها به آسانی در نظر بیننده نمایان گردیده و باعث اعوجاج (موج دار شدن سطح شیشه) می‌گردد. این مسئله زیبائی شیشه‌ها ونما را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. در مورد شیشه‌های پوشش دار عدم دقت یا استفاده از ماشین آلات با تکنولوژی پایین منجر به ازبین رفتن پوشش‌های آن‌ها شده و شیشه کارآئی خود را ازدست می‌دهد.
 
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
راههایی برای ایجاد ارتباطات در محیط کار
 ۰۲ فروردین ۱۳۹۹

راههایی برای ایجاد ارتباطات در محیط کار

برقراری ارتباطات مناسب در محیط کار یکی از ابزارهای لازم در جهت موفقیت شغلی ست. ازآنجا که افراد دارای شخصیت و تجربیات متفاوتی هستند، ایجاد ارتباطات مفید می‌تواند دشوار باشد و حتی گاهی به بروز سوءتفاهم منجر شود. محل کار یکی از مکان‌های سخت برای برقرار کردن ارتباطات منطقی با افراد دیگر به ...  ادامه مطلب 
آنچه که باید درباره سوپر مگنت ها دانست
 ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

آنچه که باید درباره سوپر مگنت ها دانست

سوپر مگنت ها :   تقاضای تجاری برای این عنصر ( نیودیمیوم ) در طی سال های اخیر به صورت چشمگیری افزایش یافته است . نیاز روز افزون به این عنصر به دلیل کشف مغناطیس فوق العاده قوی آن است که در سال ۱۹۸۲ میلادی آلیاژی از آن در شرکت جنرال موتور با ترکیب نیودیمیوم و آهن و بور بدست آمد ( Nd2Fe14B ) . این اقدام ...  ادامه مطلب 
چگونه برنامه ریزی کنیم که آنرا دوست داشته باشیم؟
 ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

چگونه برنامه ریزی کنیم که آنرا دوست داشته باشیم؟

برخلاف بسیاری از تبلیغات شعارگونه‌ی معلمان موفقیت، برنامه ریزی به خودی خود نمی‌تواند برای ما موفقیت و نتایج مثبت به همراه داشته باشد.   همچنانکه کتاب خواندن، به خودی خود، نمی‌تواند از ما دانشمند بسازد و مسافرت‌های متعدد، نمی‌تواند از ما یک فرد جهاندیده بسازد و ...  ادامه مطلب 
 ۲۳ اسفند ۱۳۹۶

تاثیر رنگ ها بر یادگیری

پیرامون ما پر است از رنگ های مختلفی که هر یک تاثیرات متفاوتی بر ذهن و روان ما دارند. هر رنگ بیانگر فرهنگ و حس خاصی است که با شناخت آن و ارتباط برقرار کردن با آن، این حس به ما نیز القا می شود. روانشناسی رنگ ها فرد را قادر خواهد ساخت تا به شناخت بهتری از وضعیت روحی و ضمیر ناخودآگاه خود دست پیدا کند. رنگ ها همچنین ...  ادامه مطلب 
 ۰۹ اسفند ۱۳۹۶

تاثیر برنامه ریزی بر روی زندگی روزمره

اگر تابه حال برای مسافرت، مراسم عروسی، میهمانی یا یک مراسم خاص برنامه ریزی کرده باشید، می دانید که چه کارهای زیادی باید انجام دهید. برنامه ریختن، چک کردن، تنظیم کردن، و دوباره برنامه ریختن، همه و همه را باید برای رسیدن به نتیجه ی دلخواه انجام دهید. افراد زیادی از اهمیت برنامه ریزی برای ...  ادامه مطلب