• محصول
هوم تک

مقالات › روابط انسان و محیط زیست 

 بحث در مورد روابط انسان و طبیعت یک بحث قدیمی اس ت. آیا انسان برای این خلق شده است که بر طبیعت غلبه کند، آقا و صاحب آن شود یا اینکه به دلیل جنگ علیه طبیعت، دیوانه است. از سویی مدت های مدیدی چنین میاندیشیدند که طبیعت با نیروی فوق العاده تصفیه کننده و تنظیم کنندهاش، تعرضات انسان را هضم خواهد کرد و کشفیات علمی، زیان های احتمالی پیش رفت را خنثی خواهد نمود.

اما واقعیت این است که جهان افسار گسیخته شده است؛ جمعیت، جنگل زدایی و مصرف انرژی با خطر برهم زدن نظم موزون و شگفت انگیز مکانیزم جهان، سرعت میگیرند و انسان ها هر روز شاهد نابودی محیط زیست اطراف خود به وسیله همنوعان شان هستند. مسلما بالایای طبیعی یا تغییرات آب و هوایی نیز باعث دگرگونی های مهمی در جانداران و طبیعت شده اند. اما آیا این میتواند دلیلی باشد برای آنکه انسان خودش مصیبت فقر و حتی انهدام جهان زنده را سازماندهی کند؟ باید به خاطر داشته باشیم که ما تنها یک زمین داریم. مثل ما، مثل افرادی است که در کشتی نشسته اند و شاهد سوراخ شدن کشتی به وسیله یک نفر هستند. آیا سکوت در مقابل این تخریب ها جایز است؟ 

آنچه که باید درباره سوپر مگنت ها دانست
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

آنچه که باید درباره سوپر مگنت ها دانست

سوپر مگنت ها :   تقاضای تجاری برای این عنصر ( نیودیمیوم ) در طی سال های اخیر به صورت چشمگیری افزایش یافته است . نیاز روز افزون به این عنصر به دلیل کشف مغناطیس فوق العاده قوی آن است که در سال ۱۹۸۲ میلادی آلیاژی از آن در شرکت جنرال موتور با ترکیب نیودیمیوم و آهن و بور بدست آمد ( Nd2Fe14B ) . این اقدام راه جدیدی را برای جایگزین کردن این آهنربا به جای نوع گران قیمت ساماریوم و کبالت به روی علم تکنولوژی گشود .   آهنربای نیودیمیوم که به اختصار ND  نامیده میشود دارای مقاومت مغناطیسی بسیار بالاتری نسبت به دیگر آهنربا ها است که در عمل آن را به یک آهنربای دایمی با طیف وسیعی از کاربرد های گوناگون تبدیل کرده است . سایز کوچک و در عین حال قدرت بالای آن خصوصیتی است که استفاده از این نوع آهنربا را در کارهای حساس با عملکردی مناسب مقدر کرده است. ویژگیهای آهنربای ND :   با قاطعیت میتوان گفت امروزه آهنربای نئودیمیوم قویترین آهنربای دایمی  در کل جهان میباشد . در واقع آنها از سایر آهنربا های خاکی کمیاب قویتر میباشند.   آهنربای نئودیمیوم  مقاومت بسیار بالایی به مغناطیس زدایی دارد که باعث میشود در صنعتهای بزرگ پرکاربرد باشد .   یک ...... ادامه »

چگونه برنامه ریزی کنیم که آنرا دوست داشته باشیم؟
۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

چگونه برنامه ریزی کنیم که آنرا دوست داشته باشیم؟

برخلاف بسیاری از تبلیغات شعارگونه‌ی معلمان موفقیت، برنامه ریزی به خودی خود نمی‌تواند برای ما موفقیت و نتایج مثبت به همراه داشته باشد.   همچنانکه کتاب خواندن، به خودی خود، نمی‌تواند از ما دانشمند بسازد و مسافرت‌های متعدد، نمی‌تواند از ما یک فرد جهاندیده بسازد و سالها مدیریت، نمی‌تواند از ما یک مدیر توانمند بسازد.   علاقه به یک فعالیت و دوست داشتن آن فعالیت می‌تواند نقش مهمی در اثربخشی نهایی آن داشته باشد. چون این علاقه داشتن و رابطه عاطفی خوب با یک موضوع، نحوه‌ی رفتار و تعامل ما را با آن موضوع تغییر می‌دهد.   کسی که کتاب خواندن را دوست دارد، به شکل متفاوتی کتاب می‌خواند. کسی که عاشق مسافرت است، به شکل متفاوتی به مسافرت می‌رود و رویدادها و اتفاقات مسافرت را هم به شکل دیگری، تجربه می‌کند.   کسی که عاشق مدیریت (و نه ریاست) است، چیزهای زیادی را می‌بیند و می‌فهمد و می‌آموزد که فرد دیگری در همان موقعیت، ممکن است آن را تجربه نکند.   این مسئله در مورد برنامه ریزی هم، مصداق دارد. شرکت هوم تک آوازه با توجه به مساله مدیریت زمان که امروزه یکی از مهارت های افراد موفق محسوب ...... ادامه »

راههایی برای ایجاد ارتباطات در محیط کار
۲۱ فروردین ۱۳۹۷

راههایی برای ایجاد ارتباطات در محیط کار

برقراری ارتباطات مناسب در محیط کار یکی از ابزارهای لازم در جهت موفقیت شغلی ست. ازآنجا که افراد دارای شخصیت و تجربیات متفاوتی هستند، ایجاد ارتباطات مفید می‌تواند دشوار باشد و حتی گاهی به بروز سوءتفاهم منجر شود. محل کار یکی از مکان‌های سخت برای برقرار کردن ارتباطات منطقی با افراد دیگر به حساب می‌آید زیرا وجود افراد متفاوت زمینه را برای ایجاد نظرات و پیام‌های مختلف فراهم می‌کند. بهتر است سعی کنید با پیروی از راهنمایی‌های موجود در این مقاله از بروز این اختلافات و سوءتفاهم‌ها جلوگیری کنید. اینکه چه روشی برای برقراری ارتباط در محیط کار برای شما مناسب است تا حدودی به مسئولیت و حوزه کاری شما باز می‌گردد. این موضوع گاهی به این پرسش وابسته است که آیا شما مسئول و سرپرست چند کارمند هستید یا خیر؟ بسیار خوب است که تا جایی مسئولیت بپذیرید که قادر باشید افراد زیردست خود را ترغیب به پیروی از قواعد و وظایف کاری‌شان کنید. این که تا چه اندازه در انجام این امر موفق شوید نیز تا حدود زیادی به توانایی شما در برقراری ارتباطات قوی و سازنده با کارمندانتان بستگی دارد. وجود ارتباطات سازنده بین افراد یک سازمان امری ...... ادامه »

تاثیر رنگ ها بر یادگیری
۲۳ اسفند ۱۳۹۶

تاثیر رنگ ها بر یادگیری

پیرامون ما پر است از رنگ های مختلفی که هر یک تاثیرات متفاوتی بر ذهن و روان ما دارند. هر رنگ بیانگر فرهنگ و حس خاصی است که با شناخت آن و ارتباط برقرار کردن با آن، این حس به ما نیز القا می شود. روانشناسی رنگ ها فرد را قادر خواهد ساخت تا به شناخت بهتری از وضعیت روحی و ضمیر ناخودآگاه خود دست پیدا کند. رنگ ها همچنین در مسائل آموزشی و یادگیری نیز تاثیر گذارند. استفاده از رنگ های مختلف در کلاس ها و وسایل آموزشی، سرعت یادگیری را افزایش داده و همچنین باعث ماندگاری بیشتر اطلاعات در ذهن بچه ها می شود. ۸۰% اطلاعات دریافت شده ی مغز انسان، از طریق بینایی بوده که رنگ ها به عنوان محرک های این حس، به بهبود قدرت یادگیری کمک می کنند. کودکان نیز در به خاطر سپردن رنگ ها موفق تر از لغات عمل می کنند. رنگ ها علاوه بر کودکان، بزرگسالان را نیز تحت تاثیر خود قرار می دهند. رنگ های استفاده شده در کلاس های دانشگاه ها نیز باید به گونه ای باشد که به بهبود یادگیری دانشجویان کمک کنند. در ادامه به روانشناسی رنگ ها و تاثیر آن ها بر یادگیری می پردازیم. تاثیر رنگ ها در تبلیغات تبلیغات با هدف جذب مشتری صورت می گیرد و رنگ های قرمز و زرد از جذابیت بیشتری نسبت به بقیه ی رنگ ها ...... ادامه »

تاثیر برنامه ریزی بر روی زندگی روزمره
۰۹ اسفند ۱۳۹۶

تاثیر برنامه ریزی بر روی زندگی روزمره

اگر تابه حال برای مسافرت، مراسم عروسی، میهمانی یا یک مراسم خاص برنامه ریزی کرده باشید، می دانید که چه کارهای زیادی باید انجام دهید. برنامه ریختن، چک کردن، تنظیم کردن، و دوباره برنامه ریختن، همه و همه را باید برای رسیدن به نتیجه ی دلخواه انجام دهید. افراد زیادی از اهمیت برنامه ریزی برای رویدادها و اتفاقات مهم زندگی آگاه هستند، اما کمتر کسی پیدا می شود که از اهمیت برنامه ریزی برای کل زندگی خود آگاه باشد. گفته می شود که مردم معمولاً برنامه ریزی نمی کنند که شکست بخورند، بلکه در برنامه ریزی کردن شکست می خورند. کاملاً واضح است که راه انداختن یک مراسم عروسی بدون برنامه ریزی فاجعه آمیز است. اما در مورد زندگیتان چه؟ شما سه راه را می توانید انتخاب کنید، یا خودتان باعث روی دادن اتفاقات زندگی شوید، یا کنار بایستید و پیش آمدن آن اتفاقات را نظاره کنید، یا از اتفاق افتادن آنها گیج و مبهوت بمانید. اگر واقعاً بخواهید که هماهنگ با رویاها و امیال خود زندگی کنید، باید جزء آندسته از افراد باشید که خود باعث پیش آمدن اتفاقات می شوند. برای موفقیت و رسیدن به آنچه می خواهید، باید برنامه ریزی کنید! در این مقاله قصد داریم ۱۰ دلیل عمده اهمیت ...... ادامه »

تاثیر محیط بر پیشرفت آموزش کودکان
۱۲ مهر ۱۳۹۶

تاثیر محیط بر پیشرفت آموزش کودکان

  فضا‌های آموزشی به دلیل محدودیت‌های خاص خود برای خشک و بی روح شدن مستعد است اما باید تمام تلاش‌ها را به کار گرفت تا از وقوع این حادثه جلوگیری کرد. اهمیت دادن به فضاهای آموزشی و رعایت اصول و استانداردهای مربوط به آن در طراحی این مراکز منجر به خلق محیطی متناسب با خواسته‌های روانی دانش‌آموزان و در نتیجه جامعه می‌گردد. ریشه علاقه هر دانش‌آموز به آموختن در مدرسه و قرار گرفتن در محیط آموزشی شکل می‌گیرد و در صورت ناهماهگ بودن محیط با انتظارات فرد حس دافعه و عدم علاقه به یادگیری در فراگیر شکل می‌گیرد. شکل و چیدمان کلاسها، رنگ، نور وتهویه، امکانات آموزشی، دکوراسیون داخلی و همه و همه در آموزش‌پذیری و ایجاد علاقه ورغبت در دانش‌آموزان مؤثر است در حال حاضر کمتر ساختمان آموزشی را می‌توان دید که دارای تمام اسلوب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و استاندارد‌ها باشد اما امید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رود در ساخت بناهای جدید آموزشی این استانداردها رعایت گردد.    ... ادامه »

مراحل ساخت شیشه سکوریت
۲۷ آذر ۱۳۹۵

مراحل ساخت شیشه سکوریت

شیشه سکوریت با اعمال فرآیند حرارتی بر شیشه معمولی تولید می‌گردد. ابتدا باید شیشه به ابعاد وفرم دلخواه آماده وبریده شود. زیرا استرس هایی که در طی فرآیند سکوریت بر شیشه وارد می‌شود انجام هرگونه کاری از قبیل برش دادن، سوراخ کردن و سند بلاست کردن را غیر ممکن ساخته و موجب شکست شیشه می‌گردد. بعد ازبرش شیشه در اشکال واندازه‌های مورد نیاز به ۴لبه شیشه سنگ دیاموند زده می‌شود. سپس شیشه را در کوره مخصوص تا دمای ۶٢۵گرم می‌کنند. بعد شیشه از قسمت کوره دستگاه خارج شده و وارد قسمت خنک کننده می‌گردد. در این قسمت شیشه تحت فرآیند کنترل شده‌ای به سرعت سرد می‌گردد. [برای تولید شیشه‌های نیمه سکوریت فرآیند سرد کردن به کندی صورت می‌پذیرد.] سرد کردن سریع شیشه باعث می‌شود که در سطح شیشه تنش فشاری و در قسمت مرکزی و وسط آن تنش کششی ایجاد شود. اساس کار به این ترتیب است که بخش‌های خارجی شیشه که سریعتراز بخش‌های داخلی سرد می‌گردند میل به انقباض پیدا می‌کنند اما بخش‌های درونی که هنوز گرم و نسبتا سیال هستند از انقباض آنه جلوگیری نمی‌کنند. در نتیجه تنشی در شیشه به وجود نمی‌آید. اما در دماهای پائین‌تر که بخش‌های مرکزی ...... ادامه »

تخته سیاه یا تخته سفید؟
۲۳ آذر ۱۳۹۵

تخته سیاه یا تخته سفید؟

از آنجاییکه والدین همواره سعی می کنند فرزندانشان را در مفیدترین کلاس ها ثبت نام کنند. گاهی این کلاس ها در ساختمان ها و اتاق های غیراستانداردی تشکیل می شود که چه به لحاظ فضا و کیفیت نور و چه امکانات سمعی و بصری، در وضعیت مناسبی قرار ندارد. به همین دلیل و برای اطلاع بیشتر خوانندگان صفحه سلامت، با یکی از چشم پزشکان گفت و گویی داشتیم و از وی درباره تخته های وایت برد و انعکاس نور روی سطح آن سوال کردیم و این که آیا استفاده از این تخته ها بهتر است یا تخته های چوبی که با گچ روی آن نوشته می شود. وی ضمن پاسخ به این سوال، به استانداردهای دیگر کلاس درس نیز اشاره می کند. دکتر علی اکبر بلوریان، جراح و متخصص چشم و عضو هیئت علمی دانشکده پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد، می گوید: وسایل آموزشی فاکتور موثری در فراگیری بهتر دروس است. از جمله این وسایل تخته های چوبی است که از چوب جنگل، نئوپان و گچ و سیمان ساخته می شود و ابعاد آن ۳در ۲یا ۵در ۲متر است. قبلاً رنگ تخته ها سیاه بود اما به توصیه روان شناسان رنگ آن به سبز تغییر پیدا کرد. وی می افزاید: امروزه در بیشتر مراکز آموزشی به جای تخته سیاه از تخته های وایت برد یا تابلوی سفید استفاده می شود که جنس آن از چوب با ...... ادامه »

شیشه سکوریت چیست؟
۲۰ آذر ۱۳۹۵

شیشه سکوریت چیست؟

سکوریت کردن یک فرایند عملیات حرارتی است که بر روی شیشه‌های ساختمانی انجام می‌شود. این فرایند را می‌توان بر روی شیشه‌های رنگی، رفلکتیو، چاپ شده و یا لعاب خورده نیز انجام داد. این نوع شیشه که محصولی از شیشه پنجره، رنگی، رفلکس دار، چاپ شده و یا لاکی می‌باشد. فرایند سکوریت کردن شیشه عملیات حرارتی: عملیات حرارتی از گرم کردن یکنواخت جام شیشه تا دمای نرمی شیشه (بالای ۷۰۰درجه سانتی گراد) می‌باشد. شیشه گرم شده بوسیله دمیدن هوای سرد به هر دو سطح شیشه سریعاً سرد می‌گردد. در این فرایند شیشه را تا مرحله نرم شدن در بالای ۷۰۰درجه سانتی گراد حرارت داده، سپس سریعاً به دو سمت شیشه هوای بسیار خنک وزیده می‌شود. در مرحله سرد سازی شیشه، لایه‌های بیرونی آن سریع تر از لایه‌های داخلی خنک می‌گردند که این امر موجب استحکام شیشه می‌گردد. در خلال سرد شدن، سطوح شیشه سریع تر از مرکز آن سرد شده که موجب ایجاد تنش‌های دائمی و در نتیجه استحکام شیشه می‌گردد. کوره‌های حرارتی نیز به دو صورت کانوکشن و المنتال می‌باشند. کوره‌های المنتال کوره‌های هستند که گرما با المنت به شیشه القا می‌گردد. کوره‌های کانوکشن به نصبت گرانتر از ...... ادامه »

چطور رنگ مناسب را برای دفتر کار انتخاب کنیم؟
۰۴ آذر ۱۳۹۵

چطور رنگ مناسب را برای دفتر کار انتخاب کنیم؟

بررسی ویژگی‌های خاص و برنامه‌ریزی در رسیدن به نتیجه مورد نظر، مرحله انتخاب رنگ را آسان‌تر می‌کند. قبل از انتخاب رنگ، در نظر گرفتن عوامل مختلف دارای اهمیت است. با انتخاب صحیح، فضای مورد نظر را کوچک‌تر، بزرگ‌تر، گرم‌تر یا سردتر نشان دهید. قبل از هر چیز: 1-اندازه دفتر کار را در نظر بگیرید. اگر می‌خواهید اتاق بزرگ‌تر به نظر برسد، از سفید، کرم و رنگ‌های روشن استفاده کنید. سقف سفید نیز اتاق را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. اگر فضا خیلی بزرگ و سرد است، رنگ‌های تیره آن را گرم‌تر نشان می‌دهند. 2-به احساس درونی خود توجه کنید. اگر می‌خواهید انرژی و اشتیاق ایجاد کنید، رنگ‌های گرم قرمز تا سبز را از چرخه رنگ که شامل قرمز، نارنجی، زرد و سبز هستند، انتخاب کنید. اگر احساس آرامش را ترجیح می‌دهید، رنگ‌های سرد از آبی تا بنفش را انتخاب نمایید. 3-به مقدار نور دفتر کار توجه کنید. رنگ‌های روشن در جایی که نور طبیعی خیلی زیاد است، بیش از حد خیره‌کننده خواهد بود. 4-به رنگ سایر قسمت‌ها دقت کنید تا با طرح کلی خانه، از سایر اتاق‌ها گرفته تا پوشش کف و غیره هماهنگ و مناسب باشد. اگر دفتر یا اتاق کار شما در ...... ادامه »

اثرات روانی رنگها در محیط کار
۰۳ آذر ۱۳۹۵

اثرات روانی رنگها در محیط کار

تحقیقات کم و پراکنده ای پیرامون اثرات رنگ بر افزایش کارایی در سازمان و نیز مخاطبان سازمان انجام گرفته اما هیچ یک از این تحقیقات به صورت تخصصی به این موضوع نپرداخته است و همچنان این موضوع در مهجوریت به سر میبرد. شاید دلیل اصلی آن، تنوع حوزه های فرهنگی و مدیریتی در سازمان ها باشد که در کنار توجه به ابعاد روانشناختی فردی، ابراز نظر مطلق و علمی را دشوار میکند. تحقیقات کم و پراکنده ای پیرامون اثرات رنگ بر افزایش کارایی در سازمان و نیز مخاطبان سازمان انجام گرفته اما هیچ یک از این تحقیقات به صورت تخصصی به این موضوع نپرداخته است و همچنان این موضوع در مهجوریت به سر میبرد. شاید دلیل اصلی آن، تنوع حوزه های فرهنگی و مدیریتی در سازمان ها باشد که در کنار توجه به ابعاد روانشناختی فردی، ابراز نظر مطلق و علمی را دشوار میکند. نقش رنگ در آراستگی و ایمنی محیط کار و زندگی مشاهده رنگ یک واقعیت روانشناسی میباشد که از واقعیت شیمیایی رنگ متمایز است، یعنی مساله رویت رنگ با ساختمان بنیادی رنگ تفاوت دارد. همان گونه که ارتعاشات صوتی می تواند از راه گوش خوشایند و لذت بخش و قابل درک باشند، رنگ نیز پدیده ای است که از راه چشم اثرات مفید یا مضری می تواند در ...... ادامه »

رنگها در محیط های آموزشی
۰۲ آذر ۱۳۹۵

رنگها در محیط های آموزشی

رنگ‌ها در محیط‌ های آموزشی‌ یکی از مهمترین اماکنی که باید نگاه دوباره‌ای از زاویه تاثیر رنگ‌ها در آنها صورت گیرد، فضاهای آموزشی بویژه مدارس ابتدایی است؛ چراکه فرآیند خاطره‌سازی از رنگ‌ها از سنین کودکی آغاز می‌شود. این در حالی است که متاسفانه نقصان بزرگی در این زمینه دیده می‌شود و اگراز معدود استثناها بگذریم، کمترین توجهی به این بحث نشده است. مدارس ما در بهترین شرایط فقط به اصول ایمنی و مهندسی توجه می‌کنند؛ اما این که متخصصان هنری و روان‌شناسی که تجارب ارزشمندی در این زمینه دارند، چقدر امکان حضور، مشاوره و اجرا در فضاهای آموزشی مارا دارند به نظر نمی‌رسد توجه چندانی را جلب کرده باشد.  با توجه به  این که فرزندان ما در هر سنی که باشند، با رنگ‌ها ارتباط برقرار و شروع به تصویرسازی می‌کنند،  آغاز خاطره‌سازی از رنگ‌ها از دوره نوزادی شکل می‌گیرد. نخستین ملاقات نوزاد با جهان به واسطه رنگ‌ها اتفاق می‌افتد بنابراین دلپذیر کردن این ملاقات نوزاد با جهان باید به واسط ه رنگ‌های شاد و مفرح باشد. به همین دلیل است که امروز بسیاری از تولیدکنندگان اسباب‌بازی و وسایل کودک توجه زیادی به این ...... ادامه »

تاثیر رنگها بر روح، روان و اندیشه ما
۰۱ آذر ۱۳۹۵

تاثیر رنگها بر روح، روان و اندیشه ما

ما در دنیای رنگها زندگی می‌کنیم و تا حد بسیار زیادی به رنگها خو گرفته‌ایم. رنگی بودن جهان یکی از بزرگترین موهبتهای الهی است که باعث شادی و نشاط انسانها شده و موجب رسیدن به امید و آرامش در آنان می‌شود.               همة ما از وجود رنگها آگاهیم امّا آیا از تأثیر آنها بر روح ، روان ، ذهن و اندیشه‌مان نیز باخبریم؟ روان‌شناسان دریافته‌اند که رنگها تأثیرات معجزه‌ آسایی بر روح و روان انسانها داشته و علاقه به رنگهای خاص نیز گویای بسیاری از ناگفته‌های ذهن و روح آنهاست.   آنچه سبب شد در این مقاله به تأثیر رنگها بپردازیم، بررسی اثرات رنگها بر خلاقیت فکری و ذهنی کودکان و رشد تفکر در آنها ست ؛ چرا که می‌توان از رنگها بعنوان ابزاری در خدمت رشد تفکر بچه‌ها استفاده کرد. قبل از هر چیز لازم است بدانیم که رنگها چطور تعریف می‌شوند؟ رنگ به کیفیتی گفته می‌شود که با آن می‌توانیم اسمی برای آنچه در طیف می‌بینیم مثل سبز، زرد، قرمز، نارنجی و ... بگذاریم. ته رنگ نیز وقتی ایجاد می‌شود که به رنگ موردنظر کمی رنگ سیاه اضافه شود و تون وقتی ایجاد می‌شود که به رنگ مورد نظر کمی خاکستری اضافه ...... ادامه »

رنگ آبی در طراحی محیط
۲۰ آبان ۱۳۹۵

رنگ آبی در طراحی محیط

آرامش با رنگ آبی بسیاری از ما انسانها مدت زمان زیادی را صرف فکر کردن در مورد رنگ ها نمی کنیم، در حالی که رنگ ها در زندگی ما نقش مهمی دارند. رنگ ها در حالات و افکار ما اثر می گذارند و در بسیاری از زمینه ها، بر افراد با توجه به سن و جنسیت یا شرایط آب و هوائی تاثیرگذار هستند. رنگ ها به طور ناخواسته ما را احاطه کرده اند و فرار از آنها غیر ممکن است بنابراین باید با آنها کنار آمده و راه نزدیکی به آنها را انتخاب کنیم. نزدیکی به رنگها از طریق انتخاب صحیح آنها به دست می آید. افراد خانه از طریق رنگ ها محیط سکونت خود را زیبا می سازند و علائق شخصی خود را بروز می دهند. رنگ ها توانائی دارند که شکل و سایز مبلمان و فضاها را تغییر دهند. بنابراین اگر اطلاعات اولیه در مورد اثرات آنها را داشته باشیم انتخاب آنها در دکوراسیون منزل کار ساده و شیرینی خواهد بود.   رنگ آبی رنگ آسمان و اقیانوس آبی است و اگر امتحان کرده باشید، نگاه به اقیانوس، دریا و آسمان، حس آرامش و توازن در افکار انسان ایجاد می کند. رنگ آبی یکی از بارزترین رنگهای آرام است که نقطه مقابل رنگ قرمز از نظر تندی و ایجاد حساسیت و برانگیزاننده احساسات قرار دارد. رنگ آبی در فعل و انفعالات شیمیائی بدن ...... ادامه »

چیدمان مبلمان از گذشته تا به امروز
۱۲ آبان ۱۳۹۵

چیدمان مبلمان از گذشته تا به امروز

شیوه های مختلفچیدمان مبل در منازل در طول سال های متمادی تغییرات بسیاری را در اقصی نقاط جهان تجربه  کرده است.زمانی مجلل,چشم گیر وجاگیر بودن اجزای مبلمان مهم ترین عامل انتخاب آنها بود,اما امروزه اکثر مردم تنها به کاربردی بودن میزان استفاده  ازاجزای مبلمان فکر می کنند.در حال حاضر در بیشتر موارد  و در میان اکثریت مردم از تمامی طبقات اجتماعی هر دو عامل در تهیه و چیدمان مبلمان مورد نیاز دخالت دارد. اکثر سلیقه های امروزی در خرید مبلمان اجزای ظریف,ارزشمند,شیک و در عین حال کاربردی را می پسندند.با تکیه بر تمایلات جاری در انتخاب مبلمان و نیز چیدن آنها در منزل شما می توانید دکوراسیون منزل خود را ساده ودر عین حال چشمگیر نمایید. افراد در انتخاب اجزای دکوراسیون منزل خود بیشتر تمایل به خلق یک ترکیب خاص دارند که در اغلب موارد باعث سردرگمی در بینندگان می شود.انتخاب و خرید اصولی مبلمان و نحوه چینش آن نیاز به علم و آگاهی کافی در مورد نحوه دکوراسیون منزل دارد.البته در چیدمان مبل در منزل استفاده از اکسسوری ها و نور پردازی مناسب نقش بسزایی دارد. باید دقت کنید که که مهم ترین بخش دکوراسیون منزل رامبلمان تشکیل می دهد.امروزه با توجه به ...... ادامه »

رنگ های انرژی زا در منزل و محیط کار
۲۸ مهر ۱۳۹۵

رنگ های انرژی زا در منزل و محیط کار

رنگ، رنگ و باز هم رنگ. این بار هم به سراغ رنگ در منازل و محیط کار می رویم. چه کارکنیم تا فضایی شادتر و متنوع تر داشته باشیم. تحقیقات شگفت انگیز جدید نشان می دهد که رنگ در محیط کار و زندگی و در قسمت های مختلف آن ( از جمله وایت برد شما)  کمک می کند تا محیطی سالم تر و شادابتر داشته باشیم. محققان دریافته اند که استفاده از رنگ های مختلف می تواند تأثیر مثبتی بر روی فشار خون، کاهش استرس و افزایش انرژی داشته باشد.همچنین رنگ ها می توانند موجب یک خواب راحت برای ما باشند. برای مثال رنگ قرمز توانایی انتقال سلول های انرژی زا شوند و آنها را افزایش دهند. یکی دیگر از ویژگی های این رنگ افزایش نفس برای ورزشکاران و دوندگان است. حالا حتماً علت استفاده از زمین قرمز در بیشتر مسابقات دو و میدانی را متوجه شده اید. اما در مورد رنگ آبی، در مورد این رنگ تحقیقات نشان می دهد که موجب کاهش درد مخصوصاً در بیمارانی که از رماتیسم رنج می برند می شود. چند مورد از خواص رنگ ها را برایتان نوشتیم شما هم خیلی راحت می توانید این رنگ ها را به خانه اضافه کنید و از ویژگی های آن استفاده کنید. ● رنگ های گرم، رنگ های انرژی زا در میان هفت رنگ موجود در رنگین کمان (قرمز، زرد، ...... ادامه »

10 اصل دکوراسیون در چیدمان مبلمان
۲۸ شهریور ۱۳۹۵

10 اصل دکوراسیون در چیدمان مبلمان

مبلمان تاثیر زیادی بر زیبایی خانه دارد. اما در این راه چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟ هنگامی که با اتاقی خالی مواجه می شویم، به درستی نمی توانیم برای چیدمان آن تصمیم بگیریم.   ما در اینجا قوانینی را برایتان آورده ایم تا با کمک آنها به خوبی از پس این کار بر آیید. نقطه کانونی را مشخص کنید هیچ گاه اهمیت نقطه کانونی را از یاد نبرید. نقطه کانونی شما می تواند پنجره، شومینه، طاقچه یا حتی تلویزیون باشد. پس از مشخص کردن نقطه کانونی اتاق، مبل ها را با سلیقه خود اطراف آن بچینید. مبل ها را به دیوار نچسبانید فاصله مبل ها تا دیوار بستگی به اندازه اتاق تان دارد. اما حتی در اتاق های کوچک هم، میان دیوار و مبل ها باید فاصله ای باشد. این روش اتاق را از حالت خفگی در می آورد و آن را بزرگ تر نشان می دهد. اگر اتاق تان به اندازه کافی بزرگ است، فاصله مبل تا دیوار را بیشتر کنید. فضا را برای گفتگو آماده کنید   چیدمان مبل ها باید به گونه ای باشد که افراد بتوانند به راحتی با هم گفتگو کنند و هنگام صحبت مجبور به فریاد زدن یا چرخاندن گردن خود نباشند. بنابراین مبل ها را با فاصله ای مناسب مقابل هم قرار دهید و اگر اتاق پذیرایی تان بزرگ است، چندین فضا برای ...... ادامه »

انتخاب میز ال سی دی مناسب
۱۱ بهمن ۱۳۹۳

انتخاب میز ال سی دی مناسب

انتخاب میز تلویزیون یا میز ال سی دی معمولا نسبت به اندازه و رنگ ال سی دی یا ال ای دی صورت می گیرد.در حالی که برای ایجاد دکوراسیون مناسب محیط بهتر است.علاوه به اندازه و رنگ به نوع قرار گرفتن میز تلویزیون در کنار مبلمان و سایر وسایل نیز توجه داشت.اغلب میز تلویزیون ها در دو سبک مدرن و کلاسیک می باشد.انتخاب یکی از این دو سبک بستگی به سلیقه و مبلمان منزل شما دارد. اگر مبلمان کلاسیک در نشیمن چیدمان شده است است استفاده از میز تلویزیون کلاسیک گزینه مناسب تری است.اما اگر مبلمان منزل شما از نوع مبل مدرن و راحتی می باشد.خرید میز تلویزیون مدرن انتخاب صحیح تری است. اگر فضایی که می خواهید میز تلویزیون را در آن قرار دهید جادار و بزرگ است استفاده از همچین ستی بسیار زیباست.شما می توانید در قسمت های ویترین این میز تلویزیون دکوری های زیبا قرار داده و به زیبایی اتاق نشیمن تان بیفزایید.استفاده از مبلمان مدرن و راحتی و یا مبل ال در کنار این میز تلویزیون فضایی بی نظیر در نشیمن شما ایجاد می کند. اگر از طرفداران مبل استیل یا مبل کلاسیک هستید استفاده از این میز تلویزیون کلاسیک ایده مناسب تری با توجه به دکوراسیون منزل شما می باشد.میزتلویزیون کلاسیک با ...... ادامه »

تفاوت مانیتورهای LED و LCD در چیست ؟
۱۷ دی ۱۳۹۳

تفاوت مانیتورهای LED و LCD در چیست ؟

تلوزیون یا مانیتور LCD چیست ؟ مانیتور یا صفحه نمایش یا تلویزیون های LCD به صفحه نمایش های تخت یا صافی گفته می شود که در آنها به جای استفاده از اشعه های مضر برای نمایش تصاویر از تکنولوژی کریستال مایع یا Liquid Crystal Display استفاده می شود. در این نوع صفحات نمایش تخت دو لایه شیشه وجود دارد که بصورت متقارن در کنار هم قرار گرفته اند. کریستال مایع در یکی از این لایه ها نگهداری می شود.این کریستال های مایع با مسدود کردن یا اجازه عبور دادن به نورهای RGB تصاویر را ایجاد می کنند و در صفحه نمایش به ما نمایش می دهند اینکار زمانی انجام می شود که الکتریسیته از این کریستال های مایع عبور می کند. اما نکته مهم در این است که این کریستال ها از خودشان نوری ندارند ، در واقع نور از لامپ های فلورسنتی که در پشت صفحه قرار دارد به این کریستال ها تابانده می شود. میلیون ها shutter یا دیافراگم در پشت صفحه در یک Grid قرار دارد که با باز و بسته شدن آنها نور لازم برای ایجاد کردن تصاویر مهیا می شود ، هر دیافراگم با یک رنگ جفت می شود و تشکیل یک زیر پیکسل یا sub-pixel را در صفحه نمایش می دهد. این sub-pixel ها اینقدر ریز هستند که که در نهایت در دیدگاه چشم انسان یک پیکسل نوری در نظر گرفته می ...... ادامه »

جایگاه مناسب تلویزیون در دکوراسیون
۱۷ آذر ۱۳۹۳

جایگاه مناسب تلویزیون در دکوراسیون

چگونه یک تلویزیون را در دکوراسیون خانه خود جای دهیم تا هماهنگی و تناسب زیبایی با دکوراسیون خانه داشته باشد و به راحتی بتوان آن را تماشا کرد؟قرار دادن تلویزیون در چیدمان خانه به صورت اصولی،مستلزم رعایت اصول از ابتدا و برنامه ریزی اساسی است.به نکته های زیر توجه کنید: با تعیین نقطه کانونی در دکوراسیون شروع کنید.اگر تصمیم دارید نقطه کانونی دکوراسیون شما تلویزیون باشد،باید آن را در مرکز فضای نشیمن قرار دهید؛اما اگر نقطه کانونی دکوراسیون شما شومینه یا هر چیز دیگری است،فضای نشیمن و چیدمان مبل را باید حول آن نقطه کانونی صورت دهید و تلویزیون را در جایی بگذارید که به راحتی برای افراد قابل دیدن باشد.مشخص کنید که آیا تمایل دارید تلویزیون را به تنهایی روی میز تلویزیونی ساده قرار دهید یا می خواهید آن را داخل جایگاه مخصوص خود جای دهید؟این جایگاه می تواند قفسه ای باشد که دورتا دور آن کتاب یا اشیا دکوری چیده شده است.در فضاهای کوچک،تلویزیون را در گوشه ای از اتاق قرار دهید که آخرین جایی است که توسط فرد هنگام ورود به اتاق دیده می شود.اطمینان حاصل کنید که پشت تلویزیون فضای کافی برای تهویه و همچنین قرار دادن سیم های تلویزیون و تجهیزات ...... ادامه »

سازماندهی مبلمان در فضای کوچک
۱۶ آذر ۱۳۹۳

سازماندهی مبلمان در فضای کوچک

اتاق های شما هر چقدر هم که کوچک باشند نباید دکوراسیون داخلی خود را فدای این محدودیت ها کنید. با بکارگیری قدری خلاقیت و سلیقه فردی می توانید روح جدید زندگی خود را در دیزاین کلی خانه بدمید و حس سلیقه شخصی خود را بازتاب دهید. ابتدا ببیند که چه بخشی از مبلمان برای شما ضروری است. شلوغی و درهم ریختگی هر فضایی را کوچک می کند. اگر فضای شما کوچک است سعی کنید فقط ضروریات را به کار بگیرید. به عنوان مثال ضروریات اتاق خواب را تخت، کمد لباس، عسلی، و چراغ خواب تشکیل می دهد. در دفتر کار خانگی نیاز به میز، صندلی، کتابخانه، و قفسه فایلینگ دارید. در اتاق نشیمن هم به مبل راحتی، میز، و تلویزیون نیاز دارید. ابتدا باید بزرگترین تکه از مبلمان را پیدا کنید. بزرگترین بخش از مبلمان را باید رو به هسته مرکزی اتاق قرار دهید. البته فراموش نکنید که هسته مرکزی اتاق باید یک وسیله جالب و جذاب باشد. هسته مرکزی باید اولین چیزی باشد که به محض ورود به اتاق به چشمتان می خورد. به عنوان مثال در اتاق خواب هسته مرکزی می تواند یک پنجره که با پرده های زیبا آراسته شده و چشم انداز زیبایی دارد باشد، در اتاق نشیمن می تواند یک تلویزیون یا شومینه باشد، در دفتر کار هم کامپیوتر و ...... ادامه »

ظرافت های دکوراسیون
۱۵ آذر ۱۳۹۳

ظرافت های دکوراسیون

راه‌هاى زیادى وجود دارد که با انجام آنها مى‌توانیم خانه‌اى زیبا و دلنشین بسازیم. فقط کافى است ذوق و سلیقه‌مان را به کار ببریم و از وسائل ظاهرا بیهوده و دور ریختنى حداکثر استفاده را ببریم. در اینجا به معرفى ریزه‌کارى‌هایى مى‌پردازیم که مى‌تواند شما را در چیدمان منزل به بهترین وجه یارى کند: * براى زیبا و صمیمى جلوه کردن اتاق نشیمن، مبلمان را در فاصله‌هاى نزدیک به هم قرار دهید. * از پارچه‌هاى رنگى ندوخته و بلند به جاى پرده اتاق یا رومبلى استفاده کنید. * براى روشنایى اتاق به جاى نصب لوسترهاى بزرگ، از تعدادى لامپ هالوژن و شمع استفاده کنید. * تعدادى  شمع در اشکال مختلف جمع آورى کنید و در کنار پنجره و روى میز یا اوپن آشپزخانه قرار دهید. * از پارچه‌هاى ساده و بلااستفاده با کمک روبان و پارچه‌هاى رنگى، مى‌توانید زیباترین پرده آشپزخانه یا رومیزى را تهیه کنید. * اگر قصد تعویض مبلمان اتاق نشیمن را دارید، از خرید مبلمان بزرگ و تیره خوددارى کنید. مطمئنا گذاشتن یک مبل راحتى یا کاناپه با طرحى متفاوت در گوشه اتاق، زیباتر و شکیل‌تر از قرار دادن چندین دست صندلى و مبل است. * اشیاى قدیمى را دور نریزید. با انداختن یک ...... ادامه »

نکات مهم به هنگام خرید میز LCD
۱۴ تیر ۱۳۹۳

نکات مهم به هنگام خرید میز LCD

  آیا تا کنون دقت کرده اید به کدام قسمت منزل از همه بیشتر نگاه میکنید بیشترین وسیله ای که از آن استفاده مینمایید کدام است آیا اهمیت لازم را به این قسمت داده اید , از نگاه کردن به آن لذت میبرید و ...   میز تلویزیون از نکات کلیدی در دکوراسیون داخلی منزل به شمار میرود . گاهی ممکن است در مجله ها و یا سایت های معتبر دنیا تصویر یک منزل را میبینید که بسیار به نظر شما زیبا میرسد اما با کمی دقت میبینید که کار خارق العاده ای انجام نشده بلکه به نکاتی کوچک توجه شده است مثل یک ست کامل و جذاب برای دیدن تلویزیون . در ابتدا باید اشاره نمود که میتوان به دو شکل همچین نایی به وجود آورد 1 – داشتن ال سی دی و سیستم های صوتی و تصویری مجهز همراه با یک میز ال سی دی با طراحی خاص که در آن جاهایی برای نور پردازی و وسایل دکوراتیو شما در نظر گرفته شده باشد . 2 – استفاده از یک بک گراند زیبا همراه با نورپردازی و لایت باکس هایی که بر روی آن تعبیه شده باشد و یک میز تلویزیون متناسب با ابعاد ال سی دی و تجهیزات جانبی آن . امروزه برای خرید یک میز تلویزیون باید به نکات بسیاری دقت نمود از جمله تعداد دستگاه هایی که باید در آن قرار گیرد مثل دی وی دی پلیر , رسیور , سینما ...... ادامه »